Holly
A siker tnyezi
Chip s Dan Heath rt egy knyvet. A Made to Stick (magyar kiadsban Megragad cmen talljtok meg) azokat a beszdeket, knyveket s filmeket elemzi, amik a mi nyelvnkn szlva klasszikusok. Teht mindenkinek ltnia kell egyszer letben, azok, amiket hsz v utn is emlegetnek s sosem halnak meg. Ezrt a knyv alcme Why Some Ideas Survive and Others Die vagyis mirt li tl nhny trtnet s a tbbi mirt hal meg. Hat tnyezt emelnek ki, ami minden ilyen mben megtallhat. Ezeket szedtem ssze, s fejtettem ki nektek kevsb marketing s inkbb ri hozzlls szempontjbl.
Egyszer (Simple)
Az egyszersget kt mdon tudjuk elrni. Legyen lnyegi s legyen tmr. Tmr, hisz a legtbb olvas nem szereti Jkai hosszra nyl lersait, mert elveszik benne a trtnet, s unalmas. Manapsg a filmek s a kpi vilg hatsra, mr nem ignyelnek rszletes lersokat. Elg, ha csak nhny jellemvonst megemlt az r, ezzel pedig mindjrt egy biztos kpet tud tadni.
Legyen lnyegi, hisz meg kell tallni a gondolat magjt, ami fel haladni tudunk. (Erre persze plhetnek kisebb-nagyobb mellkszlak.) rezni kell, hogy mi a cl, hisz ez az sszetart er, ami egyben tartja a trtnetet. Ezrt van, hogy sokszor gy rezzk egy-egy m olvassakor, hogy sztesik, sztszakad, s apr kirakdarabokbl ll az egsz, amik valahogy nem egy kpet raknak ki. Ha tl erteljes egy-egy szl, nem futnak ssze, nem adnak hozz semmit a ffolyamhoz, olyan lesz, mint egy szappanopera.
Mivel az emberek smkban gondolkodnak, ezrt egyszer zenet sszetett tartalommal brhat. Pldul ott vannak a hollywoodban ksztett filmek, kztk is az Avatar, ami egy mondattal elmondhat: Pocahontas egy fldnkvli bolygn. Ilyen egyszer zenetekkel clszer lerni a lnyeget. Mgis ha a dolgok s a mondand mg nznk, mindjrt rezzk, hogy itt azrt van bven zenet, amit tadna a nznek: a msok megrtse s elfogads, bks egyttlsnek a lnyege, a termszet szeretete, a pusztts rtelmetlensge. De ha mg mlyebbre nznk, akkor ott van benne az amerikai kultra ngygyt folyamata, amit mg a gyarmatosts s annak hatsai okozta sebek (vagy mr inkbb nevezzk hegeknek) orvoslsra ksztik.
Teht br maga a trtnet egyszer, kvethet, lnyegretr, mgis lthatjuk, mennyi rtege van neki. Ez, a mi esetnkben, olvastl fgg, hogy mennyit szeretne megrteni belle s mennyit szeretne befogadni.
Vratlan (Unexpected)
A krds ennl a pontnl: hogyan tartsuk fenn a figyelmet? A vratlansg az egyik leglnyegesebb er, amivel megragadhatjuk az olvast. Amit el akarunk rni, hogy az olvas fejben mindig egy krds merljn fel, mi fog most trtnni. Ez az, ami miatt egsz jszaka fenn marad, s nem fogja lerakni a knyvet. A vlasz pedig nem is olyan bonyolult, mint elsre tnik. A lnyeg, hogy az informcik megfellen jjjenek, soha ne egyszerre minden. Hisz valamilyen szinten mindig rejtlyesnek kell maradni, de ezt sem szabad tlzsba vinni. Ha tl sok a rejtly, nem fogja tudni kvetni a trtnetet sem, s az olvas elveszti az rdekldst.
Ltezik egy informcihiny-elmlet, amit minden regnyrnak rdemes ismernie. Az elmlet szerint a kvncsisg a tudshinybl fakad. Az ember szeret tisztban lenni azzal, ami krlveszi. Hisz ha belegondolunk, a kezdetek kezdettl ezt a tudshinyt prblja kitlteni. Gondoljunk csak arra a krdsre, hogyan keletkezett a vilg. Elmletek tmkelege vr minket, ha berjuk a google-be a tudomnyos magyarzatokon t borzasztan sok vallsos megfogalmazsig.
Ahhoz, hogy fenntartsuk az rdekldst, a dolgunk az, hogy rseket nyissunk az olvas tudsban, lnyegben knyszertve arra, hogy kvncsi legyen. Olyan ez, mint a viszkets. Az ember nem tudja megllni, hogy megvakarja. Ugyangy nem tudja megllni, hogy ne gondolkodjon rajta a krdsen, ami megfogalmazdik benne. Fontos, hogy ezeket a rseket a trtnetek vgn betmjk. Tbb-kevsb. Ha azt akarjuk, hogy az olvas tovbbra is gondolkodjon rajta, hagyhatunk nyitott krdseket, de csak mdjval. A rsek folyamatos betmse rezteti azt az olvasval, hogy igen, kap vlaszt a krdseire.
Konkrt (Concrete)
Ha valami tl tg s nem elgg kzzel foghat, csak lebntja az agyat. Pldul ha annyit mondok, mondj fehr dolgokat, az emberek tbbsge t-hat darabot tudna felsorolni. Viszont ha azt krem, sorolj fel fehr dolgokat a htbl, akkor kapsbl tz-tizenkt dolgot meg tudna emlteni.
Ugyanez vonatkozik az rsra is. Elszr falakat kell ptennk, hogy azon bell tudjunk tervezgetni. Mint ahogyan elszr egy hzat terveznk meg, s csak utna rendezzk be, nem pedig fordtva. Elszr a vilgot talljuk ki, aztn jhet minden ms.
Hiteles (Credible)
Brmily furcsa, itt a lnyeg, hogy rszletes legyen a vilg, amiben jtszdik. Nem kell mindent lerni, de te legyl tisztban azzal, hogyan mkdik, hogyan pl fel, s milyen hatrok vannak benne. A szereplid ezeken keresztl, ezeknek hatsra fognak mozogni s cselekedni, gy logikus s hihet lesz az egsz.
Ha nem egy olyan vilgban jtszd trtnetet rsz, aminek szablyait te alkottad meg, akkor alkalmazkodnod kell a mi vilgunkhoz. Fontos, hogy utnajrj mondjuk egy krimi megrsa sorn, hogyan alkalmazzk a jogot, vagy milyen mdszerekkel nyomoz a rendrsg. Ha rzi az olvas, hogy tisztban vagy ezekkel, akkor meg fog bzni abban, amit lertl neki.
rzelem (Emotion)
A vratlansg mellett ez a msik, ami legnagyobb hatssal van az olvasra. Nem felttlenl jelenti azt, hogy ha felemeljk a knyvet, cspgnie kell, de valamilyen szinten azonosulnia kell az olvasnak vagy a trtnsekkel vagy a szereplkkel. Elemz gondolkods helyett inkbb rzelmi oldalrl kell megkzelteni a dolgokat, nem teljesen elhanyagolva a szitucit.
Fontosabb, hogy egy ember problmjval foglalkozzunk, mint egy egsz bolyg nehzsgeit akarjuk megoldani. Sokkal jobban hat az rzelmekre az, ha csak kis dolgokra koncentrlunk, hisz nem tudunk teljes mrtkben azonosulni ilyesmivel. Nzzk meg pldul a katasztrfafilmeket, ahol ltalban tmeges kihals veszlyezteti az egsz emberisget, m mgis egy csald vagy egy pr sorsrt aggdhatunk az egsz film sorn.
A lnyeg teht az, hogy el kell rni, hogy rdekelje az olvast a sorsa.
Trtnet (Stories)
Errl egszen estig lehetne meslni, de nekem csak pr bekezds jutott, hogy kifejtsem, mirt is olyan fontos a trtnet. Kzeltsk me g elszr boilgiai szempontbl. (Csak mert erre biztosan nem gondoltatok - vratlansg. :D ) A trtnet olvassakor vagy hallgatsra agyunk minden terlete aktivizldik. Mint pldul ha a knyvben a szerepl felemel egy poharat, az agyunk azon rsze jelez, amelyik a pohr felemelsrt felels. Vagyis sz szerint megljk a trtneteket. Ha azok igazn jk.
A sztorik hallatn mintkat keresnk. Azokat a pontokat, amikkel ssze tudjuk kapcsolni a trtnetet a sajt lmnyeinkkel. gy clszer a sajt, htkznapi krnyezetnkbl merteni tleteket.
Legtbbszr karaktertpusokkal dolgoznak az rk. Ismeritek Gandalfot a Gyrk Urbl? s Obi van Kenobit a Csillagok hborjbl? Ltszlag teljesen kt klnll trtnetrl van sz, stlust, idt s majdnem mindent sszevetve. m nzzk meg egy kicsit jobban az emltett karaktereket. Mi a kzs bennnk? Mind a ketten blcs, nagy tuds, sokat meglt emberek, akik irnytgatjk a helyes ton a fszereplket, s emellett aktvan rszt vesznek a trtnsekben s a harcban. Ismers, nem? Ugyanezen elv alapjn rengeteg karaktertpust tudunk mg megklnbztetni pont azrt, hogy knnyebben megtalljuk azokat a pontokat, amiken keresztl sajt vilgunkhoz tudjuk kapcsolni a sztorit.
Ha szemflesek vagytok, szrevehetttek, hogy a hat pont angol megfeleljnek kezdbetit sszeolvasva egy angol szt kaptok: succes(s), vagyis siker. Nem kell minden pontot betartani ahhoz, hogy sikeres legyen a trtnet. Elg csak kt-hrom ponton egyezni ahhoz, hogy maradandt tudjon alkotni az ember. Persze a fenti alapokat a techniknak al kell tmasztania ahhoz, hogy ignyes alkotst adjunk ki a keznkbl. Az ri stlus, a fogalmazsod md, a szavak, amiket hasznltok, mind-mind ahhoz segt hozz, hogy olyan regnyt vagy novellt rjatok, ami killja az idk prbjt.
|