Archvum
HETI NYELVTAN
Tartalomjegyzk:
s ht akkor…
Mindenki tudja, hogy „s”-sel s „ht”-tal nem kezdnk mondatot. Hisz a magyar tanraink pp elgszer mondtk mr meg neknk, hogy „httal nem kezdnk mondatot”. Na igen, de vajon tnyleg igaz ez? Van valamifle nyelvtani szably erre? Mirt nem magyarztk meg eddig a tanraink?
Pontosan azrt, mert nincs r nyelvtani szably. St mi tbb, a nyelvszek egyetrtenek abban, hogy a „ht” nem tltelksz, hanem igen fontos szerepet jtszik a beszdben, mivel bizonytalansgot fejez ki.
Mindenesetre abban igazuk van a tanroknak, hogy vannak bizonyos esetek, mikor (ha nem is nyelvtani), de stilisztikai hibnak szmt, pldul hivatalos levelekben, rettsgi feladatokban, tudomnyos publikcikban, stb. Az lbeszdben pedig az egyik leggyakoribb szavunk.
EGY TIPP: Irodalmi alkotsokban is megengedett, br ez is stlustl fgg. Most az egyszer pedig nem rvnyes a „lersban nem, de prbeszdben igen” szablyunk. J
Rizst, rizset, rizst
Nem, a cm nem a fokozst akarja taglalni. Nemrg olvastam interneten feltett krdst, hogy vajon melyik a helyes. Szemly szerint n mr mindhrom verzit hallottam, gyakrabban a rizst s rizst. Utna is nztem, hogy kinek van igaza.
A Nyelv s Tudomny online jsgban talltam meg a vlaszt, br nem teljesen az, amire szmtottam. A cikk szerint az s, sz, z, zs betkre vgzd szavaknl ltalban nem ll kthangz, vagyis a trgyi ragot kzvetlenl a sz utn rakjuk. Pldul: mz -> mzet, rsz -> rszt. m mint mindig, itt is vannak kivtelek. Ott van pldul a rossz, amibl rosszat szt krelunk.
Mivel a magyar nyelvben nagyon kevs zs vgzds szavaink vannak, ezrt konkrt szably ezekre nem vonatkozik. (rdekessg, hogy krlbell hrom ezrelk az arnya a zs vgzds szavainknak.) De ha nincs konkrt szably, melyiket hasznljuk? Ez kzmegegyezs alapjn dl el. Teht ltalban az irodalmi szvegeknl az ltalnos szablyt alkalmazzuk, vagyis rizst, rozst runk. Beszdben ugyangy hasznlhatjuk a rizset vagy rizst is (neknk ez abbl a szempontbl fontos, hogy prbeszdeknl rdemes lesz ezeket hasznlni).
EGY TIPP: Lersban mindenflekppen a rizst szt rdemes hasznlni, mg prbeszdeknl sznesthetjk a szkszletet. "Parasztosabb" hangzsa van a rizst-nak, gy egy mveletlenebb parasztember szjba rdemesebb ezt a szt belerakni.
Odavan a rvidtvfutkrt
Az egybe- s klnrs mindig sok gondot okoz a kezd rknak, hisz a word helyesrs ellenrzje sokszor csak a betpllt adatok alapjn dnt. m ugyanolyan sokszor hibsan is. rdemes fellvizsglni, mikor is kell egyberni a szavakat s mikor kln. Vizsgljuk meg mindjrt az oda van illetve az odavan verzit.
Gondolom ti is rzitek, hogy mindkett helyes, m kt kln jelentssel br. Mg az „oda van” szerkezet annyit tesz, hogy tvol van, addig az „odavan” rajongst fejez ki. Pldul „Sri s Pter pntekig vannak oda Sifokon.” Vagy a msikra egy pldamondat: „Sri odavan Hugh Jackmanrt.”
s mivel ez egy rvid, de (remlem) rthet magyarzat volt, nzznk meg egy msik ilyen prost, ahol taln egy kicsit nehezebb eldnteni mikor rjuk egybe s mikor kln. Ez a „hossz tv” s a „hossztv”.
Mivel mindkett helyes, ezrt a jelentseket kell megvizsglni. A hossz vagy rvid tvrl, teht konkrtan mondjuk egy plyrl vagy idrl beszlnk, kln kell rnunk. Pldul: „Hossz tv befektetseket keresnk.”
Abban az esetben, ha sportversenyeken hasznljuk a szt, egyberjuk. Ilyen pldul: „Rvidtvon verhetetlen a versenyz, de hossztvon mindenki megveri.” Arra mg figyelni kell, hogy a hossztv egybert vltozatt alhzza a word, de ha sportrl beszlnk, ez is helyes.
Gondoltad volna-e?
Hova kell pakolni az "e" krdszcskt? Kell neknk egyltaln? Vagy mr rg kikopott a nyelvbl, mint az bet? Nem csak a htkznapi emberek, de a nyelvtan tanrok sem biztosak benne, hogy az lltmny vagy az ige utn hasznljuk. Nzznk is utna, pontosan milyen szablyok vannak ezen a tren!
Az ltalnos norma szerint az „e” krdszcska a mondat leghangslyosabb rszhez kapcsoldik, elssorban az lltmnyhoz, vagy ha van, akkor az lltmny segdigjhez. Ilyen pldul a cmben szerepl „gondoltad volna”. Mivel a mondatnak ez az lltmnya, ezrt az „e” szcskt egyrtelmen ide tesszk. A „volna” sz a feltteles mdot jelli, gy segdigeknt funkcionl. Ezrt helyesen gy rjuk: „Gondoltad volna-e”.
A msik verziban az „e” szt a tagadsz utn rjk ki, vagyis „Nem-e jttek meg”. Manapsg elnz a nyelv ezzel szemben, m korbban az egyik legslyosabb nyelvtani hibnak szmtott.
EGY TIPP: Sokan hasznljk a „Gondoltad-e volna” verzit is, ami a flnek ugyan nem bnt, mgis szablytalan, ezrt gyeljnk arra, hogy irodalmi alkotsokban ne hasznljuk. A „nem-e” verzit is rdemes kerlni (elssorban gondolatoknl, lersoknl), ha helyesen szeretnnk rni. A prbeszdek termszetesen majdnem minden all kivtelek.
Tejfeles
Tejfeles vagy tejfls? Az egyik hibs, mg a msik helyes? Vagy mindkett j? Esetleg az egyik tjszls? De vajon melyik? Nem biztos, hogy sokan elgondolkodtak mr ezeken a krdseken, de mindenkpp rdemes kicsit beszlni errl.
Kzeltsk meg a dolgot nyelvtrtneti szempontbl (nem, ez most rdekes lesz, grem). Rgebben a magyar nyelvben ltezett egy zrt magnhangz, mely az "" s "e" bet kz sorolhat be. Ez volt az . Ez ksbb kikopott a nyelvbl s gyakrabban "e"-re, nhol ""-re mdosult. Ezrt van az, hogy a szegedi szgedi s nem szgdi. Vagy ilyen a seper vagy spr, sepr vagy spr. Mindenki ismeri a szavakat.
Egy msik kzkelet elmlet szerint a tejflt azrt gy mondjuk, mert flzik, s nem felezik. Ez tves megtls, ugyanis a fl/fel itt arra utal, hogy a tej tetejre megy fel/fl, s onnan kell leflzni.
sszessgben teht azt mondhatjuk, hogy a tejfl/tejfel, sepr/spr prostsok is helyesek, jelentsbeli klnbsg pedig nincs kztk.
EGY TIPP: Irodalmi mvekben tjszlsknt tudjuk feltntetni a klnbsgeket. Pldul a tejflnl az "" bets alakot hasznljuk gyakrabban, gy a tejfel mr tjszlsnak szmtana, a sepr pedig fordtva
Nemcsak errl van sz
Mikor rjuk kln s mikor kell egybe? Nem ugyanazt jelenti mindkt formja? Akkor mirt van ktfle? Mg a szakrtk is vitznak, hogy mirt is van ktfle rsmdja ennek. Mert az tny, hogy jelentsre azonosak. Helyettesthetek a nem csupn szkapcsolattal. De akkor mikor rjuk egybe s mikor kln?
Egyberjuk, ha a „nemcsak… hanem… is” szerkezetben hasznljuk. Ilyenkor ktszknt szerepel a mondatban. Nzznk is r egy pldt: Nemcsak Ferenc ment el, hanem va is. Abban az esetben, ha sz szerint rtjk, teht nem kizrlag valamirl van sz, akkor kln rjuk. Ebben az esetben a mondatban sem szerepel a „hanem… is” pros. Teht „Nem csak lnyoknak”.
A neheze az egsznek, hogy a msodik esetben is be lehet helyettesteni a „hanem… is” szerkezetet. Nehz megtanulni, sokszor rzsre tudjuk csak megmondani, melyik is a helyes. Mindenesetre ezt a pr szablyt rdemes betartani. Teht ha egyedl ll a mondatban, kln rjuk, ha csatlakozik hozz a „hanem… is”, akkor egybe.
Tbb mint testr
Ha mr a vessznl tartottunk elz tmnknl, akkor nzzk meg, hogy mi trtnik a „mint” szcsknl. Ugyanis van, ahol nem kell tenni s van, ahol szemet szr az embernek, ha hinyzik. De vajon melyiket mikor s legfkpp mirt hasznljuk?
Amit mindenki ismer, hogy hasonlat esetn a „mint” eltt vesszt kell tenni. Szebb, mint a rzsa. Eddig mg egyszer, m itt kvetkezik a bonyodalom. Ilyenkor ktszknt hasznljuk. Akkor, ha –knt rtelemben van jelen, nem kell vessz. Mire gondolok most? Pldul: Mint nz, ment el az eladsra. Ha nem hasznljuk a „mint” szt, gy nzne ki: Nzknt ment el az eladsra.
Akkor, mikor a tbb mint ktszz ember kifejezst hasznljuk, szintn nem kell vesszt rakni. Hogy mirt is van ez? Mert itt a majdnem sz ellentteknt szerepel. Vagyis a mondat tartalmt kvnja megersteni, nem ktszknt van jelen.
Kicsit zavaros, mg annak is, aki ezzel foglalkozik, m remlem rthet volt ez gy rviden sszegezve. Ha mgis van valami krds nyugodtan rjatok s megprblok rvilgtani a megoldsra.
s vessz
Szval akkor hogy is van ez? Mikor kell „s” el vesszt rakni s mikor nem? Ez az egyik leggyakoribb flrerts, m igazbl a szably nagyon egyszer.
Ha mondatban felsorolsnl szerepel, akkor nem kell vesszt kirakni. Pldul: Gyurika elment a boltba almt, zsemlt s tejet venni. Abban az esetben viszont, ha kt kln tagmondatrl van sz, a j szoksokhoz hven vesszvel vlasztjuk el ket. Ilyenre plda: Elmentem az erdbe, s tallkoztam egy igazi farkassal.
A "vagy" sznl ugyanez a krds ll fenn s nem tl meglep mdon a megolds is ugyanaz. Ha a tagmondatokat kti ssze a sz, akkor vesszvel vlasztjuk el, ha viszont csak egy-egy sz kztt ll, nem kell kitennnk. Jjjenek a pldk: Nem tudom, hogy almt vagy krtt egyek reggelire. Nem tudom, hogy almt egyek reggelire, vagy vigyek krtt az iskolba uzsonnnak.
Ennyire kell csupn figyelni, de azrt ezt sem rt szem eltt tartani, mikor egy novellt vagy regnyt runk plyzatra. Ha helyesen runk, egy pozitv kpet ad a lektoroknak s szerkesztknek az rrl.
Sikolj s csukolj!
Azt hiszem, ez olyan krdskr, amin mr mindenki gondolkodott korbban, vagy legalbbis beszlgetsek folyamn felmerlhetett a problma. Most utna is nztem, mi ilyenkor a mrvad szably.
A -lik s -zik vgzds igket azrt olyan nehz felszlt mdba rakni, mert ilyenkor mssalhangz torlds van, ami a magyar fl szmra zavar. gy a csuklikbl csukljon lesz, a siklikbl pedig sikljon. Hogy ezt elkerljk, az igk tvltozatt alkalmazzuk, teht sikoljon s csukoljon. Vannak olyan hasonl igk, amiknl ez a mdszer nem mkdik. Ilyenkor krlrjuk a szt, vagy kpz betoldsval segtjk a megrtst. Pldul a kifejljen helyett nem a kifejeljen szt hasznljuk (hisz az mst jelent), hanem a kifejldjn alakot hasznljuk, vagy a krlrsra pldt mondva ne a porozzon szt hasznljuk, helyette azt mondjuk, ne verje fel a port. Hasznlhatjuk mg az igk szinonimjt is, melyeket megfelelen tudjuk felszlt mdba tenni. Ilyen ige a sikolj is, helyette hasznlhatjuk a csszik igt.
EGY TIPP: Az irodalomban fontos, hogyan hangzik egy-egy mondat, hisz legtbbszr a szvegek szpsge miatt is szvesen olvasunk. Ezrt is clszer inkbb krlrni vagy szinonimkat hasznlni a hasonl igknl s elkerlni ket.
Egyenlre
Mi a klnbsg az egyenlre s az egyelre? Mint mindig, most is az a krds: hol melyiket hasznljuk. Nzzk meg, hogy pontosan mit is jelentenek. Taln kezdjk is az „egyenlre” sznl. Matematikai szmtsoknl szoktuk hasznlni az egyenlsget. Lnyegben ugyanabbl a sztbl ered mindkett. Teht az „egyenlre” kifejezst a tnyleges egyenlsgnl hasznljuk. Pldul a csapatok jelenleg egyenlre llnak, m ez a kvetkez glnl vltozik, vagy a gyerekek egyms kzt egyenlen osztoztak.
Ezzel szemben az „egyelre” idbeni megjells, ami krlbell annyit tesz, mint „jelenleg mg”. Ezt sokszor hasznljuk a htkznapi beszlgetsekben is. Pldul egyelre mg nem dntttem el, mit akarok este csinlni.
EGY TIPP: Ez elssorban prbeszdeknl vagy gondolatok lersnl szokott elfordulni. A word az „egyenlre” szt zlddel hzza al, s ha jobb egrgombbal rkattintasz, felajnlja az „egyelre” kifejezst is. rdemes ezeket is figyelni.
Mindennap
Mikor rjuk kln s mikor rjuk egybe? Mindennap s minden nap lnyegben ugyanazt jelenti, nem? A sztrban nem kapunk r megfelel vlaszt: mindennap: naponta; minden nap: minden egyes nap. gy inkbb megprblom elmagyarzni a sajt szavaimmal.
Erre a krdsre pldkon keresztl tudunk a legjobban vlaszolni. Nzzk elszr, hogy mi trtnik, ha azt mondom: minden nap meleg van. Ilyenkor a "nap" fnvknt szerepel a mondatban, teht arrl beszlnk, az az alany. Amikor azt mondom, hogy mindennap verejtkezem a melegtl, akkor a "mindennap" hatrozszt jell, s az alany ez esetben n magam vagyok.
Szemtelen vnember
Szemtelen vagy szenvtelen, mikor valaki erlyesebben visszaszl az idsebb generciknak? Mi a klnbsg a kt sz kztt s mikor melyiket hasznljuk? A Magyar rtelmez kzisztr szerint a szenvtelen jelentse: ’(Bntan) kznys, rzketlen’.
Szemtelen pedig: 1. ’srt mdon tiszteletlen, vagy bntan kihv, esetleg tolakod’ 2. ’az aljassgig gtlstalan, erklcstelen, szemrmetlen, szgyentelen ’ 3. ’az ember nyugalmt gyakori kzeledsvel hbort ’.
Teht mg a szenvtelen egy flegmatikus szemlyisgre utal, a szemtelen inkbb csps, tolakod, mindenlben kanl szereplhz lehet leginkbb prostani. Ez helyzettl s vrmsklettl fgg leginkbb.
Frfival vagy frfivel?
Az iskolban mindenki megtanulta, hogy a mly hangren szavakhoz mly toldalkot rakunk, a magasakhoz magasat. Azt is megtanultuk, hogy sz "" s "i" is magas, az "a" pedig mly. Mgis sokszor halljuk, hogy frfival. Akkor most hogy is van ez? Korbban a magyar nyelvben nem egyfle "i" hang ltezett. Volt egy mly, htul kpzett vltozata is, mint ahogyan megfigyelhet ez ma az angoloknl (pl. milk, film). Tbb ilyen szavunk is, mint pldul a hdon vagy nyilaz, m ezek nem vitatott toldalkok. Sokkal inkbb a cmben szerepl sz. Mivel a frfi sznl s mly "i" bett hasznltak, a vegyes hangrend sznak mly hangrend rag a prja. Teht frfival. Ez azonban mra eltnt. Br a helyesrsi sztrakban mg frfival szerepel, manapsg a frfivel ugyanolyan elfogadott vlt, mint a frfival vltozat.
EGY TIPP: Mivel a magyar nyelv nagyon sok "e" bett hasznl, dallamosabban, vltozatosabban cseng, ha "a" betvel hasznljuk a toldalkot. Lersoknl rdemes a frfival vltozatot hasznlni.
Evvel vagy ezzel?
Sokan krdezik, melyik a helyes, evvel vagy ezzel, avval vagy azzal? A mai llspont szerint mindkett helyes, ugyanis pr ve bekerlt a sztrba az "evvel" s "avval" sz is. Eredetileg a helyes az "ezzel" s "azzal" vltozat, ugyanis a teljes hasonuls rtelmben a ragnak kell idomulnia a szhoz. Viszont a mindennapi hasznlatban inkbb az "evvel" s "avval" szavakat alkalmaztk, gy trtnt az, hogy helyesrsilag engedlyeztk ezeket is.
EGY TIPP: Az irodalmi szvegekben inkbb az eredeti alakjt hasznljuk a szavaknak, de egy-egy prbeszdben mi is nyugodtan belerhatjuk az "evvel" s "avval" vltozatot is, hozzadva nmi fszert a karaktereinkhez.
|